به وب سایت اسپشیال اسلب خوش آمدید.

سنگ و سرامیک اسپشیال اسلب

چسب لاتکس

چسب لاتکس
چسب لاتکس | اسپشیال اسلب:

چسب لاتکس نوعی چسب مبتنی بر آب است که از الاستومرهای امولسیون شده یا لاستیک ساخته می شود. مانند چسب های پلیمری باید بر روی سطح زیرین اعمال شوند.

چسب لاتکس چیست؟

نوعی چسب بر پایه امولسیون پلی وینیل استات است که ویسکوزیته متوسط و روانی خوبی دارد. این چسب برای کار با چوب، کاغذ دیواری، پارچه و کاغذ بسیار مناسب است و چسبندگی و دوام عالی ارائه می دهد. لاتکس یک سوسپانسیون کلوئیدی از ذرات پلیمری بسیار ریز در آب است که از آن برای ساخت لاستیک استفاده می شود.

بسیاری از وسایل موجود در جهان مانند اقلام پزشکی و جراحی، دستکش‌ های خانگی و صنعتی، چکمه ‌ها، بادکنک ‌ها و بسیاری از لوازم دیگر از لاتکس تهیه می شوند. صنعت چسب دومین مصرف کننده لاتکس طبیعی در جهان است.

همچنین از لاتکس طبیعی با محتوای جامد بالا برای ساخت قالب برای ریخته گری گچ، سیمان، موم، فلزات با دمای پایین و محصولات پلی استر استفاده می شود.  حتی برای کمک به تثبیت خاک های بیابانی نیز از آن استفاده می شود تا آنها را برای مصارف کشاورزی مناسب کند.

طرز تهیه چسب لاتکس

لاتکس طبیعی از درخت Hevea brasiliensis تولید می شود. در ابتدا یک مایع سفید کدر رنگ است که از نظر ظاهری شبیه شیر گاو است. این ماده با برش یک نوار نازک از پوست درخت و اجازه دادن به لاتکس برای تراوش طی چند ساعت جمع‌ آوری می ‌شود. پس از فرآوری به صنایع تولید چسب فرستاده می شود.

لاتکس فرآوری شده با رزین مخلوط می شود (برای چسبندگی آن) تا چسبی به دست آید که به دلیل طول و تحرک زنجیره های پلیمری آن، بسیار انعطاف پذیر است. در دماهای پایین که در آن چسب های دیگر جامد و شکننده می شوند، چسب لاتکس مستحکم باقی می ماند و درهم تنیدگی زنجیره های پلیمری استحکام داخلی بالایی را برای این چسب ایجاد می کنند.

نوع لاتکس مورد استفاده، رزین های ترکیبی و سایر مواد تشکیل دهنده، عملکرد چسب تولید شده را تعیین می کنند. چسب های لاتکس مزایای زیادی مانند چسبندگی بالا بر روی بسترهای مختلف، انعطاف پذیری خوب و زمان ماندگاری کم را ارائه می دهند.

انواع لاتکس

لاتکس یک ماده سفید رنگ طبیعی است که به دلیل توانایی های کششی و همچنین مقاومت در برابر پارگی و انعطاف پذیری کلی بسیار شناخته شده است. بسیاری از صنایع از چسب های مبتنی بر لاتکس استفاده می کنند. برخی از چسب های حاوی لاتکس تنها حاوی مقدار کمی از این ماده طبیعی هستند با اینحال همین مقدار اندک به بهبود یا توسعه خواص موجود در چسب بسیار کمک می کند.

چسب های لاتکس بیشتر برای چسباندن فرش و سایر اجسام قابل انعطاف استفاده می شوند. انواع مختلفی از آنها در بازار وجود دارد که شما می توانید با توجه به چیزی که می خواهید، بچسبانید از آنها استفاده کنید. رایج ترین چسب های لاتکس موجود در بازار چسب لاتکس سیلیکونی و چسب های اکریلیک دو قسمتی هستند.

برای تولید چسب بتن از چسب لاتکس استفاده می شود و سبب می شود چسبندگی بتن یا ملات به طرز قابل توجهی افزایش یابد.

 

اگر به دنبال چسب لاستیکی بسیار انعطاف پذیر و الاستیک هستید، چسب لاتکس سیلیکونی ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد. این چسب ها بسیار انعطاف پذیر بوده و  در برابر رطوبت، گرما و بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم هستند.

بسته به نیاز برخی از چسب های لاتکس مبتنی بر سیلیکون حتی می توانند خواصی مانند رسانایی یا عایق الکتریسیته را به شما ارائه دهند. شما می توانید آنها را با یک قسمت یا در دو قسمت مانند اپوکسی تهیه کنید. در حالی که نوع دو قسمتی به کمی کار بیشتر نیاز دارند، اما ممکن است دوام بیشتری داشته باشند و سریع تر خشک شوند.

چسب اکریلیک

چسب های اپوکسی مانند چسب لاتکس اکریلیک برای چسبندگی سریع لاستیک عالی هستند. اگر نیاز به چسباندن لاستیک یا برخی از پلاستیک های پیچیده تر مانند PTFE یا پلی پروپیلن دارید، این چسب های دو بخشی بسیار ایده آل هستند. در مقایسه با چسب های یک قسمتی، نوع اکریلیک آن ماندگاری بیشتری ارائه می دهد.

نحوه استفاده از چسب لاتکس

چسب، مخلوطی مایع یا نیمه مایع است که برای چسباندن یک سطح به سطح دیگر استفاده می شود. اکثر چسب ها بر پایه پلیمر هستند و از منابع طبیعی یا مصنوعی ساخته می شوند. چسب های پایه آب مانند چسب لاتکس به صورت محلول های از پیش مخلوط شده یا به صورت پودرهای خشک فرموله می شوند.

خواص چسبندگی زمانی به دست می آید که آب یا در اثر تبخیر از چسب جدا شده یا توسط بستر جذب شود. چسب های مبتنی بر آب فاسد شدنی هستند؛ بنابراین دارای عمر ذخیره سازی کوتاه تری هستند.

نحوه استفاده از آن بسیار ساده است. ابتدا باید بررسی کنید که دو سطحی که به هم می چسبانید، تمیز و صاف باشند. سپس چسب را روی هر دو سطحی که می خواهید بچسبانید، به خوبی استعمال کنید.

اگر از چسب نوع تیوپی استفاده می کنید، می توانید چسب را مستقیما از تیوپ بر روی سطح مورد نظر بمالید. اما اگر از انواع قوطی استفاده می کنید، بهتر است چسب را با یک برس کوچک رنگ یا قلمو مورد استفاده قرار دهید. سپس هر دو سطح را به مدت یک دقیقه محکم به هم فشار دهید یا تا زمانی که توسط چسب به هم بچسبند.

چسب های لاتکس از الاستومرهای امولسیون شده تشکیل شده اند. این چسب های پایه آب عموما سفید رنگ هستند. بسته به فرمولاسیون، چسب می تواند چسبنده یا خشک باقی بماند و به یک باند جامد تبدیل شود. اغلب ازآن برای پاکت ها و تمبرهای چسبنده استفاده می شود ولی برای چسباندن پارچه و کالاهای چرمی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.