به وب سایت اسپشیال اسلب خوش آمدید.

سنگ و سرامیک اسپشیال اسلب

سرامیک پرسلان

سرامیک پرسلان
سرامیک پرسلان | اسپشیال اسلب:

سرامیک پرسلان نوعی سرامیک بادوام است که بر پایه خاک رس طبیعی ساخته می‌شود. این نوع از سرامیک ها در سرتاسر دنیا استفاده می شوند و بسیار محبوب هستند. سرامیک پرسلان مزایای بسیار زیادی ارائه می دهد. آنها در رنگ ها و سبک های بسیاری برای مطابقت با هر سلیقه و طرحی به بازار عرضه می شوند.

سرامیک پرسلان چیست؟

پرسلان نوع جدیدی از سرامیک است که از خاک رس ریزتر و متراکم تر ساخته شده و در دماهای بالاتر پخته می شود. پرسلان نسبت به سایر سرامیک ها سخت‌ تر، مقاوم تر در برابر خراش و لکه و همچنین بادوام ‌تر است. امروزه سرامیک پرسلان به یک گزینه محبوب برای بسیاری از کاربردها در داخل و خارج ساختمان تبدیل کرده است.

چگالی سرامیک پرسلان نسبت به سرامیک های دیگر بسیار بیشتر است و رطوبت بسیار کمتری دارد. این سرامیک به دلیل ماهیت بسیار بادوامی که دارد، برای هر کاربردی مناسب است. کاشی و سرامیک تحت فشار 300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع پرس می شوند، در حالی که سرامیک پرسلان با فشار 500 کیلوگرم بر سانتی متر مربع پرس می شود. با افزایش فشار در طول فرآیند پرس، حفره ‌های داخل سرامیک کاهش می‌ یابد. این امر باعث می ‌شود سرامیک کمتر متخلخل باشد و دوام بیشتری در محیط های مختلف داشته باشد.

دسته بندی سرامیک پرسلان

سرامیک های پرسلان به دلیل میزان جذب متمایزشان که کمتر از 0.5 درصد است به عنوان کفپوش استفاده می شوند. این سرامیک ها در دماهای بالا پخته می شوند که در نتیجه یک سرامیک بسیار سفت، بادوام و مقاوم در برابر لکه ایجاد خواهد شد که در برابر رطوبت غیر قابل نفوذ است.

سرامیک های پرسلان برای استفاده در فضای باز بسیار مناسب هستند. در واقع، آنها به قدری سخت هستند که می توان آنها را در فضای باز در هر نوع آب و هوایی استفاده کرد. دسته بندی سرامیک پرسلان بر اساس نوع مواد سازنده و نوع پوشش انجام می شود.

دسته ‌بندی بر اساس مواد سازنده

سرامیک های پرسلان از خاک رس بسیار ریز در دماهای بسیار بالا تولید می شوند. تولید کنندگان ممکن است برای تقویت این سرامیک ها و افزودن ویژگی ها آنها را با مواد دیگری ترکیب کنند. این سرامیک ها بر اساس مواد سازنده به سه دسته شامل سخت خمیر، خمیر نرم و استخوانی تقسیم بندی می شوند. تولید کنندگان برای ساخت نوع سخت خمیر این سرامیک، هنگام پخت مقداری فلدسپات به خمیر سرامیک اضافه می کنند و سپس آن در کوره دمای بالا قرار می دهند.

روش تهیه سرامیک پرسلان خمیر نرم مانند روش سخت خمیر است، با این تفاوت که خمیر سرامیک را در دمای پایینی تولید می کنند. این سرامیک ها راحتتر برش می خورد و در برابر لکه و آلودگی نسبت به سرامیک پرسلان سخت خمیر ضعیف تر هستند.

برای تهیه سرامیک های پرسلان استخوانی تولید کنندگان موادی را به خاک رس اضافه می کنند تا شفافیت سرامیک را افزایش دهند. سرامیک های پرسلان استخوانی نسبت به سایر سرامیک ها مقاومت بیشتری را در برابر لکه و خراش از خود نشان می دهد.

دسته‌ بندی براساس نوع پوشش

سرامیک های پرسلان براساس نوع پوشش به دو دسته لعاب دار و بدون لعاب دسته بندی می شوند. هر کدام از این سرامیک ها مزایا و معایب خاصی را دارند و برای کاربردهای مشخصی استفاده می شوند. سرامیک های پرسلان لعاب دار پرکاربردترین نوع این محصولات هستند. لعاب کاری فرآیندی است که در آن یک پوشش یا لعاب روی سرامیک اعمال می‌ شود. بسته به اینکه چه مقدار از سرامیک پرسلان با لعاب پوشانده شده است، سطح سرامیک می تواند شفاف، نیمه شفاف، براق یا مات باشد.

سرامیک های پرسلان لعاب دار را می توان روی دیوارها، کف یا هر سطح صاف دیگری بدون نگرانی از ترک خوردن نصب کرد، زیرا مقاومت بسیار بالایی در برابر شکستگی ارائه می دهند. تنها نقطه ضعف آنها این است که به تغییرات شدید گرما و سرما حساس هستند و این شرایط باعث ترک خوردن آنها می شود.

نوع بدون لعاب بیشتر برای محیط های بیرون استفاده می شوند زیرا در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم هستند و می توانند تغییرات شدید گرما یا سرما و همچنین اشعه های UV شدید خورشید را بدون آسیب تحمل کنند. آنها دارای سطحی ناهموار هستند و به راحتی تمیز می شوند.

مزایا و معایب

سرامیک های پرسلان را امروزه می توانید به راحتی در همه جا پیدا کنید. اما باید توجه داشته باشید این محصولات مزایا و معایب خاص خود را دارند.

مزایا:

سرامیک های پرسلان به شرطی که کیفیت بالایی داشته باشند و به درستی چیده شوند و بستر مناسبی داشته باشند، می توانند چندین دهه و در برخی موارد تا 50 سال دوام بیاورند.

آنها همچنین دارای درجه بالایی از مقاومت در برابر حرارت هستند. به این معنی است که می توانید سرامیک های پرسلان را در حمام یا آشپزخانه خود نصب کنید. سرامیک پرسلان غیر متخلخل است؛ بنابراین در برابر رطوبت مقاوم هستند و به راحتی لکه نمی شوند. آنها همچنین ضد لغزش یا لیز خوردگی هستند که آنها را به گزینه ای عالی برای کف حمام یا آشپزخانه شما تبدیل می کند. این سرامیک ها در برابر خط و خش مقاومت می کنند وعملا ضد آب هستند.

معایب:

این نوع سرامیک در مقایسه با سایر سرامیک ها بسیار سنگین هستند. نصف آنها بدون کمک شخص دیگر برای برخی افراد ممکن است دشوار باشد. اگر آنها را روی سطح صاف نصب نمی کنید، ممکن است به نصاب حرفه ای نیاز داشته باشید. آنها به دلیل هزینه تولید و حمل و نقل، ممکن است گران قیمت باشد. به این معنی که ممکن است همیشه گزینه مقرون به صرفه ای برای همه نباشد.

اگر چه سرامیک پرسلان را می توان به راحتی تمیز کرد، اما این سرامیک ها در برابر آسیب نفوذناپذیر نیستند؛ بنابراین باید از آنها مراقبت کنید تا عمر طولانی داشته باشند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.